Yeni Restaurant Trendi Dark Kitchen


Dünyada yeni bir trend “DARK KITCHEN” (BULUT MUTFAK)’ın yükselişi.

Dünyada ve ülkemizde geleneksel konseptler gerek zincir Restaurantlar da gerekse lokal markalarda büyük yatırımlar son süreçte sıkıntı yaşamaktadır açılan mekanlar gerek Lokasyon seçimi gerekse hedef kitle hataları sebebiyle hızla kapanıyor ya da el değiştiriyor. Bu oran ise 5 de 1,5 geçmiş durumda, Coronvirüs sonrası maalesef zincir birçok işletme ve mantar gibi çoğalan Nargile Café gibi içi boş konseptlerin üçte biri kapanacak.

Özellikle Covid 19 Sendromu sonucunda sektör kendine yeniden bir yapılanma ile konseptler tekrardan güncellenecektir.

Dünyada özellikle giderek artan sayıda tüketici yiyeceklerini Uber Eats, Deliveroo, Doordash, Foodora gibi üçüncü taraf teslimat uygulamaları aracılığıyla sipariş ederken, çoğu yemeklerinin “Bulut mutfak”ta hazırlandığını bile bilmeyebilir.

Peki “DARK KITCHEN” (BULUT MUTFAK) nedir?

Birçok isim bir konsept

“DARK KITCHEN”lar aynı zamanda bulut mutfaklar, sanal mutfaklar, hayalet mutfaklar veya yalnızca paket servis restoranlar olarak da bilinir.

“DARK KITCHEN” atıfta bulunmak için farklı isimler kullanabiliriz, konsept aynı kalıyor: bu mutfaklar sadece paket servis yoluyla yemek satıyor. Yemek yiyenler için yemek pişirmek yerine, bulut mutfaklar sadece paket servis için yemek pişirir, böylece orada üretilen yiyecekler sadece başka yerlerde tüketilmektedir.

Özellikle Avrupa’da Uber Eats, Glovo, Just Eat ve daha pek çok online sipariş alan ve paket servisi yapan firmaların başarısı, “Bulut mutfakların” yolunu açtı. Bu üçüncü taraf dağıtım kanalları, yiyecek işletmelerinin müşterileriyle kolayca bağlantı kurmasını ve hızla kapınıza yemek teslim etmesini sağlayarak, işletmelere ayrıca bir ekip ve mekân açma baskısını ortadan kaldırdı. Özellikle Müşteriye paket servisi, küçük, lokantalar ve kafeler için bile daha kolay hale geldi- bu da sürekli artan talebe cevap vermesine neden oldu.

Online platformların sektöre girmesi ile, artık restoran ve müşteri arasındaki tüm yüz yüze temas ortadan kalkığını söylemeye gerek yok, bulut mutfaklar, zorlu kitlelerine ulaşmak ve onları korumak için en yeni teknolojileri ve yeni pazarlama tekniklerini kullanmalıdır.

Bu imkanlar restoranlar yatırımcıları için bir dizi avantaj sağladı.

Müşteri oturma ve bekleme alanları sağlamak zorunda kalmamak, kira maliyetini önemli ölçüde azaltır ve ayrıca, uzman hizmet personeli de istihdamı ortadan kalkmış oldu. Bu nedenle Bulut restoranlar, artan paket servis pazarına hitap etme kapasitelerini arttırırken restoranların genel giderleri azaltması için harika bir imkân sağlamaktadır.

“DARK KITCHEN” Bulut mutfak modelindeki bir diğer önemli değer, yeni markalar, menüler ve konseptlerle kolayca deney yapma imkanının olmasını sağlayacaktır. Tüketici gıda trendleri değiştiğinde göz önünde bulundurulması gereken fiziksel bir yer yoktur, bu nedenle Bulut mutfaklar kısa sürede tamamen farklı bir menüye veya konsepte geçebilir. Bir marka yada konsept, o bölgede satış yapmıyorsa, yeni bir marka ve menü oluşturarak ve tekrar deneyebilir.

Bulut Mutfağın yükselişi ile onları yönetmek için farklı iş modelleri geliyor. Bazı restoranlar kaynakları çok restoranlı bir karanlık mutfak modelinde birleştirirken, diğerleri farklı markaları pişirmesine rağmen kendi özel Bulut restoranında yemek yapmayı tercih ediyor.

Özellikle Avruada Bazı Restaurantlar oluşturdukları “Bulut Mutfak”larda kendi menülerini servis etmenin yanında başka konseptlerde denemektedirler. Ayrıca bazı Bulut Mutfaklarda birkaç farklı konsep ve menülerinde servis edildiğini bilmekteyiz. Özellikle birkaç farklı konsepte hizmet eden zincir markalar ise merkezi bulut mutfaklar ile restoranlarının yükünü azaltılarak daha geniş kitlelere hizmet verebilmektedir.

Teslimat sürecinin otomatikleştirilmesi ve optimize edilmesi, Bulut mutfaklarının  ve paket servis hizmetlerinin başarısı için çok önemlidir. Tamamı kendi sistemlerine sahip olan ve muhtemelen birden fazla marka için birden fazla teslimat ortağıyla çalışırken, teslimat yönetimini kolaylaştırmak, yiyeceği müşteriye mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Bu yeni restoran konseptini harekete geçiren nedir?

Zaman kaybının önlenmesi, online iş modellerinin yükselişi, konforlu ve kişiselleştirilmiş deneyimler üzerine bir tespit yaparsak: bunlar, yiyecek içecek işi de dahil olmak üzere hemen hemen her sektörü etkileyen birkaç unsurdur. Dijital çağ tüketicilerinin talepleri, yeni teknolojilerle birleştiğinde, restoranların mutfak başlayarak tüm işletimini değiştirecektir.

Özellikle yazana COVİD 19 salgını sonrası yeniden şekillenecek hizmet sektöründe bu model uzun süre iyi bir iş modeli gibi görünmemin yanında hijyen ve tüketiciye konforu sağlayacak bir hizmet şekli olarak bilinçli yatımcılar için doğru bir yatırım kanalı görünmektedir.

Teknoloji

Teknoloji son birkaç yılda tüketici pazarını inanılmaz derecede değiştirdi. Bugün, dünyanın diğer tarafından bir ürün veya hizmet sipariş edebilir, kişiselleştirebilir ve saniyeler içinde online olarak ödeme yapabilirsiniz. Bir süre sonra, ürün istenen zamanda ve yerde teslim edilir. Bu fenomen restoran işletmeleri tarafından da benimsenmiştir. Yiyeceklerin uygulamalar aracılığıyla sipariş edildiği ve hazır yemeklerin uygun bir yerde ve zamanda teslim edildiği yeni bir çağın başlangıcı gibi görünüyor.

Milenyum kuşağının tüketim alışkanlıkları;

1981 ve 2001 yılları arasında doğan milenyumlar, gıda endüstrisi de dahil olmak üzere hemen her sektörde piyasayı yönlendiren tüketicilerdir. Milenyum kuşağının, teknoloji ve uygulamaların rahatlığı ile birlikte büyüdü. Onlar için, 24 saat gönderim, anında online ödemeler ve günün her saatinde dünya çapında iletişim için kullanıldığından beklemek doğru bir seçim olmamaktadır. Yiyecek, içecek ve restoran endüstrisinin, binlerce yıla hizmet etmek ve taleplerini karşılamak için kendini yeniden keşfetmesi gerekiyordu. Buda Bulut mutfakların bu boşluğu doldurmasına destek oldu. Paket servis endüstrisinin patlamasıyla birlikte – gelecekte büyümeye devam etmesi beklenen bir trend – “bulut mutfak”lar artıyor. Yeni bir restoran döneminin şafağındayız – ‘Bulut mutfağın’ ortak bir terim haline geleceği bir dönemin başındayız. Bizde sektöre “BULUT MUTFAK” deyimini kazandıran ilk yazılarımızla isim babası olmamızdan mutluluk duyarız